The Economist: საქართველოს ორმაგი დიპლომატია რეგიონში | ![]() | საქართველოს ამბები | |
![]() გამოცემის შეფასებით, უფრო კონსტრუქციული წინადადება ის იქნებოდა, საქართველოს მის სამეზობლოში მდებარე ყველა რუსული რეგიონისთვის თავისუფალი სავიზო რეჟიმი შეეთავაზებინა, ვიდრე მხოლოდ პრობლემური ჩრდილო-კავკასიის რესპუბლიკებისთვის, მაგრამ ყველა გააოცა სავიზო დიპლომატიის კიდევ ერთმა ეპიზოდმა. ირანის საგარეო საქმეთა მინისტრმა საქართველოსთან თავისუფალი სავიზო რეჟიმის ორმხრივ ხელშეკრულებას მოაწერა ხელი. გამოცემის აზრით, აშშ-ის პრეზიდენტ ბარაქ ობამას რუსეთთან `გადატვირთვის” პოლიტიკამ ოფიციალური თბილისი შეაშინა, რამაც მიხეილ სააკაშვილის ხელისუფლებას რეგიონში ახალი მოკავშირეების ძებნა დააწყებინა. `2008 წელს, საქართველომ ირანის მოქალაქე აშშ-ს გადასცა, თუმცა მიმდინარე წლის იანვარში, თეირანს ექსტრადიციის გამო ბოდიში მოუხადა.” – შენიშნავს ავტორი. ობამას ადმინისტრაცია იქნებ იმედოვნებს კიდეც საქართველოს უკანა პლანზე გადაწევას, მაგრამ უნდა თუ არა საქართველოს იქ დარჩენა, ცნობილი არ არის, ” – დასძენს გამოცემა. წყარო - medianews.ge