პოლიტიკა: ბარამიძე: რუსეთი მიხვდება, რომ საქართველოსთან შეთანხმების მიღწევა ტანკებითა და XIX საუკუნის მეთოდებით შეუძლებელია | ![]() | საქართველოს ამბები | |
![]() მისი თქმით, რაც უფრო მეტად გააღრმავებს საქართველო ინტეგრაციას ევროკავშირთან, მით უფრო რთული იქნება რუსეთისთვის უკანონო ოკუპაციის გაგრძელება. „ხოლო როდესაც ნატოს წევრები გავხდებით, რუსეთი ამ ოკუპაციის შენარჩუნების სტიმულს დაკარგავს. ისინი მიხვდებიან, რომ XIXსაუკუნის ასეთი მეთოდებით საქართველოსთან რაიმე შეთანხმების მიღწევა შეუძლებელია. ჩვენც და რუსეთსაც საერთო ინტერესები გვაქვს და ჩვენ მზად ვართ, პატივი ვცეთ ამ ინტერესებს, მაგრამ ტანკებითა და ოკუპაციით ისინი ამის მიღწევას ვერ შეძლებენ. ვფიქრობ, მას შემდეგ, რაც ნატოს წევრები გავხდებით, ისინი უფრო კონსტრუქციულები იქნებიან. მაშინ ბევრად უფრო მარტივი იქნება იმ ყველაფრის გადაჭრა, რაც ევროინტეგრაციას ეხება. ანალოგიური მოხდა პოლონეთისა და ბალტიის ქვეყნების შემთხვევაში: მას მერე, რაც ისინი ნატოს წევრები გახდნენ, რუსეთმა მათთან ურთიერთობის ნორმალიზაციას შეუდგა“, - თქვა ბარამიძემ. მან ასევე აღნიშნა, რომ დღეს საქართველო ნატოში გაწევრიანებასთან ბევრად უფრო ახლოსაა. წყარო - GHN