მეცნიერება-ტექნოლოგიები: მსოფლიოში მობილური ინტერნეტის ხელმომწერთა რიცხვი 5-ზე უფრო მეტჯერ გაიზრდება | ![]() | მსოფლიოს ამბები | |
![]() კომპანიის მონაცემებით, ამჟამად მსოფლიოში მობილური ფართოზოლიანი დაშვების (მფდ) დაახლოებით 900 მლნ მომხმარებელი არსებობს. მთელ მსოფლიოში მომუშავე ქსელებში გაზომვების შედეგებზე დაფუძნებული გამოკვლევის მონაცემებით, 5 წელიწადში მობილურ ქსელებში ტრაფიკის მოცულობა 10-ჯერ გაიზრდება. ამასთან, ამ ტრაფიკის 60 პროცენტის გენერაციას ის მომხმარებლები მოახდენენ, რომლებიც ცხოვრობენ ტერიტორიაზე, რომელიც პლანეტის ზედაპირის 1-ზე ნაკლებ პროცენტს იკავებს. „ერიქსონის“ შეფასებების თანახმად, ამ დროისათვის პლანეტის მაცხოვრებელთა 80 პროცენტზე მეტს კავშირგაბმულობის მაღალჩქაროსნულ 3Gქსელებთან წვდომა ექნება. „ზრდის მთავარი დრაივერი ვიდეო-კონტენტის გადაცემა გახდება, - აღნიშნულია გამოკვლევაში. - ძალიან მაღალი ტემპებით გაიზრდება ტრაფიკი მობილური მოწყობილობებიდან - ტელეფონებიდან და სმარტფონებიდან. „ერიქსონის“ ექსპერტებს ასევე მიაჩნიათ, რომ საშუალოვადიან პერსპექტივაში ტრაფიკი მრავალფუნქციური სმარტფონებიდან 12-ჯერ გაიზრდება და მიაღწევს მოცულობას, რომელიც შეიძლება შევადაროთ მონაცემთა მობილურ ტრაფიკთან ნოუთბუქებიდან. „ბოლო ანგარიში აჩვენებს, რომ ადამიანებისა და კომპანიების სულ უფრო დიდი რიცხვი მობილური მოწყობილობების, მფდ-ისა და ღრუბლოვანი სერვისების გამოყენებისაგან არსებით უპირატესობებს იღებს“, - აღნიშნა კომპანია „ერიქსონის“ გლობალური ქვედანაყოფის უფროსმა იოჰან ვაიბერგმა. წყარო - day.az